En genel hali ile uluslararası taşıma bir ürünün bir ülkeden diğerine taşınması sürecini ifade eder. Ticari ürünlerin taşınmasında karayolu, deniz, hava ve demiryolu gibi farklı taşıma yöntemlerine öncelik verilebilir. Bu taşıma türlerinin her birinin kendine has özellikleri vardır ve farklı kural ve düzenlemelere tabidir. Taşıma sırasında uyulması gereken kurallar, taşıma çeşidine göre değişir. Uluslararası kargo gönderiminde kullanılan yöntem, ürün özelliklerine ve hangi ülkeden hangi ülkeye gönderildiğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Her nakliye yönteminin kendine göre avantajları vardır. Bu avantajlardan faydalanmak ve en iyi hizmeti almak için Yıldırım Lojistik iyi bir tercih olacaktır. Uluslararası taşıma nedir sorusunun cevabı kısaca bu şekilde olabilir.

ULUSLARARASI PARSİYEL EŞYA TAŞIMACILIĞI NEDİR?

Parsiyel eşya taşımacılığı; farklı müşterilerin aynı yönde taşınmasını talep ettiği ve aynı araç ile taşınan eşyaları ifade eder. Parça başı taşıma yani parça başı taşımada; müşterinin taşıyacağı eşya aracı tamamen doldurmuyor olsa bile diğer müşterilerin taşınmasını istediği eşyalar ile birlikte taşınabilir. Bu yöntem kullanılarak, maliyet ayrıştırma hesabı ile birden fazla müşteriye ait aynı araçtaki parsiyel yükün maliyeti hesaplanarak taşıma işlemi gerçekleştirilir.

ULUSLARARASI PARSİYEL EŞYA TAŞIMACILIĞI NASIL YAPILIR?

Bazı gönderilerde gönderi türü uluslararası veya yurtiçi olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılır. Gönderi Türkiye içinde yapılacak ise şehirlerarası yol hizmeti olarak belirtilir. Parsiyel taşımalarda belirli standartlar kullanılmaktadır. Bu standartlar metreküp, ağırlık veya ondalık olarak hesaplanabilir. Parsiyel taşımacılıkta, taşınması planlanan eşyanın hacmi ve ağırlığı son derece önemlidir. Karayolu taşımacılığında bazı taşımalar için bazı hesaplama standartları vardır. Genellikle kullanılan hesaplama standardı metreküp olarak tercih edilmektedir.

ULUSLARARASI PARSİYEL EŞYA TAŞIMACILIĞINDA PARSİYEL YÜK NASIL HESAPLANIR?

Parsiyel yük hesaplamaları, yükün barındırdığı özelliklere bağlıdır. Gönderinin ağırlığına, uzunluğuna ve hacmine göre ücretlendirme yapılmaktadır. Karayolu taşımacılığında en yaygın taşıma şekli olan eşyanın maliyeti; genişlik, yükseklik, yükseklik ve metreküp cinsinden miktar ile çarpılarak hesaplanır. Araç üzerinde taşınacak farklı yükler nedeniyle hacim ve ağırlığın yerleşimi ve hesaplanması önemlidir. Taşıma sırasında eşyaların birbirine zarar vermemesi sağlanmalı ve bazı eşyalar için özel önlemler alınmalıdır. Yükün çok sistematik ve titiz bir şekilde araca yerleştirilmesi gerekir. Yerleştirme süreci ne kadar başarılı olursa, sonuç o kadar olumlu olur. Teslimat gecikmelerini ve büyük hasarları önlemek için toplu gönderilerde genellikle son giren ilk çıkar yöntemi kullanılır. Konuma göre en son atanan yük araca önce yüklenir ve ilk atanan yük en son araca yüklenir.

ULUSLARARASI KOMPLE VE PARSİYEL EŞYA TAŞIMACILIĞI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Komple ve parsiyel taşıma tanımları, komple ve parsiyel taşıma arasındaki farkı ortaya koymaktadır. Şahıs veya küçük firmalar yurt dışından ayrı rotalar ile mal ithal etmektedir. Birden fazla firma veya şahsa ait mallar bir araç ile birleştirilip taşınmaktadır. Bu şekilde olan taşımalar birçok avantaj sağlamaktadır. Komple taşıma ise, şirketlere veya şahıslara ait malların tek bir araç kullanılarak taşınmasını ifade eder.

 

ULUSLARARASI PARSİYEL EŞYA TAŞIMACILIĞININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Parsiyel nakliyenin pek çok avantajı vardır. Avantajları nedeniyle oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu avantajlar şu şekildedir; ilk olarak parsiyel nakliye oldukça ekonomiktir. Normal bir taşıma yönteminde ödediğinizin neredeyse yarısından bile daha az miktarını ödersiniz. Bazı firmalar maliyeti parça sayısına göre hesaplarken, bazı firmalar ağırlığına göre fiyat hesaplamaktadır. Bu tercih firmadan firmaya değişkenlik göstermektedir. Diğer bir avantaj ise hızdır. Ayrıca parsiyel taşımalarda eşyaların geliş tarihi kesin olarak belirtildiği için zaman açısından planlarınızı daha kolay ayarlayabilmektesiniz.

Uygun fiyatlı taşımacılık ve tam müşteri memnuniyeti için Yıldırım Lojistik sizlere hizmet sunmaktadır.

 

Hemen Ara